maharat

مهارت خوب گوش دادن و اثرات فوق‌العاده آن در موفقیت شما

مهارت خوب گوش دادن و اثرات فوق العاده آن در موفقیت شما

مهارت خوب گوش دادن و اثرات فوق العاده آن در موفقیت شما موضوع مهمی است که قصد دارم در این مقاله به آن بپردازم و می‌دانم که جای صحبت فراوانی هم دارد. پس اگر مشتاق هستید هم در ارتباطات عاطفی و هم در شغلتان موفق، محبوب و دوست داشتنی باشید توصیه می‌کنم این مقاله را با دقت تا آخر بخوانید.مهارت خوب گوش دادن

تا به حال بیشتر از آنچه در مورد شنیدن گفته شود به گفتن پرداخته شده. اصولا اکثر افراد دوست دارند حرف بزنند، بگویند و خودشان را به این طریق ابراز کنند با این حال وقتی که نوبت به شنیدن می‌شود کمتر حوصله یا تمایلی برای شنیدن از خود نشان می‌دهند.

گاهی اوقات کسانی را دیده‌ام که می‌توانند ساعت‌ها یکریز حرف بزنند، آنها خیلی خوب از حالات و احساسات خود گرفته تا کارها و زندگی شخصی دوستان، آشنایان و دیگر افرادی که می‌شناسند یا حتی گاهی به خوبی هم نمی‌شناسند می‌گویند و اظهار نظر می‌کنند، آنها خوب بلدند درد و دل کنند، و حتی شما را با خودشان به گریه بیندازند اما وقتی نوبت به صحبت طرف مقابلشان می‌رسد، قادر به گوش سپردن و توجه نیستند. جالب است که اوقاتی که به هر زحمتی فرصت پیدا می‌کنید کلامی بگویید، آنها آماده‎اند تا شما یک مکثی کوتاه کنید تا فی‌الفور باب سخن شروع کنند و گفتن و گفتن را دوباره از سر بگیرند.

مهارت خوب گوش دادن را دست کم نگیرید و لازم است که به آن توجه بیشتری کنید.می‌خواهم بگویم که هر چقدر هم که شما یک صحبت کنندۀ قهار و یا در سخنوری و حرف زدن عالی و توانمند باشید، اما چنانچه توانایی شنیدن و گوش دادن به دیگران را نداشته باشید، نمی‌توانید فردی موفق و دوست‌داشتنی شوید و نداشتن این مهارت شما را در بسیاری جهات با مشکلات روبه رو خواهد ساخت.

خودتان را در نظر بگیرید، اگر وقتی دوستتان را می‌بینید و او یکریز و یک نفس فقط و فقط از خودش، زمین و زمان حرف بزند و به شما فرصت ندهد تا کلمه‌ای بگویید آیا احساس خوبی خواهید داشت و دوست دارید کنار او باشید؟ یا

مهارت خوب گوش دادن

اینکه به دنبال راه فراری می‌گردید که حتی اگر شده با بهانه‌ای خودتان را خلاص کنید.یا اینکه اگر بتوانید می‌خواهید انگشت در گوشهایتان فرو کنید تا دیگر نشنوید.

باید بدانیم همان قدر که ما دوست داریم از خودمان بگوییم و ابراز وجود کنیم، به همان اندازه دیگران هم به این کار علاقمندند. اگر اجازه ندهیم افرادی که در کنار ما قرار می‌گیرند، حرفی و صحبتی ارائه دهند، نظرات خود را بگویند و ابراز وجود کنند، به زودی با مشکل مواجه می‌گردیم.

به نظرم شنیدن به گفتارآسان است، اما در عمل می تواند کمی دشوار ظاهر شود. اغلب افراد حتی تاب و حوصله شنیدن را هم ندارند. اگر کمی موثرتر بخواهم بگویم افراد کمی حوصله و طاقت گوش دادن فعال را دارند.

گوش دادن فعال نوعی شنیدن پویا، همراه با توجه و آگاهی است که از شنیدن سخت تر می‌نماید، چرا که در گوش دادن فعال شما باید با تمام وجود حضور داشته باشید، و با دقت به طرف مقابلتان توجه کنید.

احتمالا شما هم شاید برایتان پیش آمده باشد که وقتی با شخصی صحبت می‌کنید، او فقط از نظر فیزیکی آنجا حضور داشته، و این طور مواقع احساس ناخوشایندی به شما دست داده. مثلا شما با فردی صحبت می‌کنید و هیچ گونه علائم حیاتی مبنی برگوش دادن و توجه از او دریافت نمی‌کنید. ممکن است هر چند وقت یک بار کمی صورتش را بخاراند، گردنش راتکان دهد تا خستگی در کند و یا چشمهایش را حرکت دهد.

بگذارید به شما بگویم که چه کسی واقعا به شما گوش داده و توجه دارد. او موق0x600ع صحبت کردن شما کمی به جلو خم می شود، هر چند وقت یک بار سرش را به علامت تایید شما تکان می‌دهد. ابروانش را بالا و پایین می‌آورد، چشمانش کاملا فعال و پویاست، در بعضی جاها گفته‌های شما را تکرار می‌کند و از شما سؤال می‌پرسد و اگر چنین شخصی را دیدید بدانید که واقعا مشتاق است با شما ارتباط برقرار کند و گوش دادن فعال را به نمایش می‌گذارد. در نهایت شما می توانید اشتیاقش  به صحبت‌هایتان را احساس کنید.

باید بگویم چنین افرادی می‌توانند به خوبی با شما همراه شوند  و البته شما را هم همراه و شیفته خودشان سازند. آنها خوب می‌توانند مذاکره کنند، عقاید و مفاهیم را انتقال دهند و در نظر دیگران دوست داشتنی جلوه نمایند. افرادی که خیلی خوب بلدند گوش دهند، بهتر آموزش می‌بینند و مورد توجه قرار می‌گیرند. چه در روابط عاطفی و چه در روابط کاری و دنیای کسب و کار موفقیت بیشتری هم نصیب‌شان می‌شود.

اشخاصی که خوب می‌توانند گوش دهند، می‌توانند خیلی بهتر مسائل اطرافشان را درک کرده و تجزیه و تحلیل کنند. آنها خیلی زود می فهمند که دور و برشان چه می گذرد، حتی باید بگویم الهامات و ایده‌های فوق‌العاده زودتر از دیگران به گوش آنها می‌رسد، چون آنها نه تنها خوب می‌توانند گفتگوهای بیرونی را بشنوند، صدای درون و قلبشان را هم خیلی خوب می‌توانند بشنوند. و به این ترتیب با موفقیت‌های بیشتری روبه رو خواهند شد.

آنها خوب گوش می‌دهند و می‌دانند که طرفی که قرار است با او مذاکره کنند چه می‌خواهد و در درونش چه می‌گذرد؟ به جزئیات توجه دارند و به راحتی همراهی به دست می‌آورند برای همین هم می‌توانند با موفقیتمهارت خوب گوش دادن و رضایت جلسه مذاکره‌ای مهم را ترک کنند.

آنها خوب گوش می‌دهند و می‌دانند که عزیزشان چه می‌خواهد و چه احساسی دارد، او خوب می‌تواند به حرفهای فرزند یا همسرش گوش فرا دهد و از نیازها و دغددغه‌هایش آگاه شده و در جهت رفع آنها اقدام کند. او به راحتی می‌تواند با دوستش همدل و همراه شود و در کنارش باشد و به او قوت قلب بدهد. آن وقت روابط عاطفی او بسیار غنی، توأم با آرامش و لذت بخش خواهد بود. او همراهی، شادمانی عزیزانش و موفقیت را خواهد داشت و در ایجاد ارتباطات محبت آمیز، پایدار و زیبا می تواند فوق‌العاده موفق تر عمل کند.

اگر شما نتوانید مهارت خوب گوش دادن را در خود ایجاد و یا تقویت کنید، نمی‌توانید بفهمید افراد مهم زندگیتان چه می‌خواهند، به الطبع هم نمی‌توانید کاری در جهت خواسته‌هایشان انجام دهید و این روابط شما را دچار آزردگی و فاصله خواهد کرد.

اگر نتوانید خوب گوش کنید، نجواها، شکایت‌ها و دردهای کارمندانتان را نخواهید شنید آن وقت نمی‌توانید از تنش‌های محیط شرکت‌تان جلوگیری کنید و کارمندانتان از دل و جان برای شما کار نخواهند کرد تا شما به موفقیت‌های بزرگ و آرمانهایتان دست بیابید.

اگر خوب گوش ندهید نمی‌توانید بفهمید چه دانش‌ها و علم ‌های مفیدی در اطرافتان وجود داشته و در جریان است و طبعاً قادر نخواهید بود در جهت گسترش و غنای زندگیتان از آنها استفاده کنید.

اگر خوب گوش ندهید توصیه‌ها، تجربیات و اندرزهای فوق‌العاده‌ای که می‌تواند زندگیتان را متحول و موفقیت‌آمیز کند را از  دست خواهید داد.

اگر به خودتان خوب گوش ندهید نمی‌توانید خود واقعی و قدرتمند درونتان را کشف کنید.

اگر نتوانید خوب گوش دهید نمی توانید نقاط  ضعف خودتان را بفهمید تا در جهت رفع آنها اقدام کنید.مهارت خوب گوش دادن خوب گوش دادن آن قدر فواید پیدا و پنهان دارد که گاهی نمی‌توانیم اثرات پشت پرده آن را به راحتی کشف کنیم.

می گویند دو چندان که می‌گویی شنو. و البته این عین حقیقت است. چرا که به ما دو گوش و یک دهان برای صحبت داده شده. حکمتی که در این کارِ خالق نهفته را باید درک کرده و در عمل هم اجرا کنیم.

شاعر خردمند چه زیبا در این باب می گوید:

کم گوی و به جز مصلحت خویش مگوی

چیزی که نپرسند تو از پیش مگوی

دادند دو گوش و یک زبانت زآغاز

یعنی که دو بشنو یکی بیش مگوی

مهارت خوب گوش دادن پویا را در خود ایجاد کنید. این کار در روابط عاطفی و شغلی تان جادو می کند و تغییرات‌شگفت انگیز آن را لمس کرده،  واز احساس موفقیت و خوشبختی که برایتان ایجاد می کند لذت خواهید برد.

خوب بشنوید، فعالانه گوش دهید و با تفکر رفتار کنید. با این کار قادر خواهید بود هم موفقیت‌های بیشتری به دست بیاورید و هم دوست‌داشتنی‌تر باشید، ضمن اینکه احترام دیگران را نیز به دست خواهید آورد و افرادی که با شما در ارتباط هستند به این نتیجه می‌رسند که شما فردی خردمندتر، قابل اطمنیان‌تر و باجذبه‌تر هستید.

نویسنده: آرزو نصرتی

در پناه الله مهرورز، موفق و ماندگار باشید

 

نظرات

دانلود رایگان کتاب فوق‌العادۀ کلید طلایی قانون جذب
این کتاب هدیه‌ای ویژه برای شماست. قانون جذب حقیقی را در این کتاب بخوانید.
شما خواهید آموخت که چطور رؤیاها و اهداف بزرگ زندگیتان را بیافرینید. شما می‌توانید آنچه آرزو می‌کنید و مشتاق به دست آوردنش هستید را با مطالعه این کتاب جذب و وارد زندگی خود کنید.
ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند
عضویت در خبرنامه دوستان