قدرت ذهن

قدرت ذهن

قدرت ذهن

آنچه در مورد ذهن می توان گفت این است که هنوز به تمامی راز و رمز و توانایی های این بخش از وجود آدمی پی برده نشده. در حقیقت هنوز ناشناخته های بسیاری وجود دارد که همچنان هر از چند گاهی به کشفی تازه می رسیم. اما آنچه که تا اکنون شناخته و کشف شده به میزانی هست تا قدرت آن را درک کرده و بدانیم که قادر است زندگی و دنیای ما را تغییر دهد.

جایگاهی دقیق و کاملاً استقرار یافته برای ذهن تا اکنون کشف نشده. به نظر من ذهن فرارتر، گسترده تر و بزرگتر از آن است که بشود تماماً آن را در یک مکان و جایگاه خاص در وجود فیزیکی آدمی جا داد مثلا مغز و یا در یکی از قسمتهای جمجمه.

گرچه شاید کسانی احتمال دهند که جایگاه آن در بخش و یا قسمتی از جمجه  باشد. با این حال می شود گفت که مغز و حافظه انسان قسمتی از این ناشناختۀ گسترده باشد اما همه آن نیست.

قدرت ذهن و اثر آن بر روی زندگی ما

قدرت ذهن را هرگز نمی توانیم نادیده بگیریم چرا که ما هر روز و هر لحظه با این بخش وجودمان داریم زندگی می کنیم. می توان گفت تمام افکار، احساسات، ایده ها، خواستن ها، نگرش ها، راه حل ها، رفتارها و عملکرد های ما به نوعی نشأت گرفته از ذهن ما باشد. این ذهن ماست که با آن می اندیشیم، حرکت می کنیم و حتی سبب تغییرات بیولوژیکی و بیوشیمایی در بدن ما می شود. تفسیرات و توجیهات، خلاقیت ها، پرسش ها و پاسخ ها، امیدها و آرزوها و رؤیاها هم در همین جا متولد می شوند. در روز بیش از ۶۰۰۰ فکر از ذهن ما می گذرد. و خوشبختانه ما فقط نسبت به عدۀ بسیار اندکی از آنها آگاهی داریم. در واقع ذهن ما همیشه در حال تولید افکار، نقش ها، قضاوت ها، انتقادها و گفتگوها ست. و بخش اعظم این تولیدات و محتواها نه تنها مفید قدرت ذهن نیستند بلکه مخرب می باشند. که البته این هم به سبب پر شدن از افکار، تلقین ها و خاطرۀ جمعی ناخوشایند دنیای ماست که از فضای کائنات به ما می رسد و در پس زمینۀ تاریخی ذهن ما همچنان وجود دارد و منتقل می شود مگر اینکه چاره ای بیندیشم و با عزمی راسخ ذهن خود را پالایش کرده و اجازۀ ورود را محدود سازیم تا آنچه خودمان می خواهیم در آن جای بگیرد و البته  که این کار بسیار سختی است و به سادگی میسر نمی شود. فعالیت ذهن به طور کامل متوقف نخواهد شد و همواره افکار  از تکاپو باز نخواهند ایستاد مگر به واسطۀ ممارست در تعلیم  و تربیت آنها. تهذیب و تزکیه نفس است که می تواند ذهن را آرام کرده و گردنکشی اش را مهار کند. پس به شدت مهم است که این بخش از وجودمان را درک کنیم و بدانیم که چطور آن را در مسیر درست اهداف و خواسته هایمان هدایت کنیم.

قدرت ذهن و هدایت آن در مسیر هدفها و خواسته هایمان

تا اینجا فهمیدیم که ذهن چه می کند و چطور می تواند بر زندگی ما از طریق قدرتش اثر گذار باشد، گرچه اگر بخواهیم به طور کامل و مفصل در این مورد بگوییم در این مقاله نمی گنجد و شاید صفحات زیادی را به آن اختصاص داد.

ذهن قدرت این را دارد که بتواند شما را به سمت خواسته هایتان پیش ببرد و یا به اندازۀ هزاران فرسنگ از رؤیاهایتان دور سازد. شما با استفادۀ درست و مدیریت این بخش قدرتمند وجودتان می توانید زندگی شاد، موفقیت آمیز و سعادتمندانه ای داشته باشید و یا با رها کردنش و ورود افکار و اندیشه های منفی و ناخوب شرایط بروز ناخوشایندها و ناخواسته ها را فراهم کنید.

افکاری که در ذهن وارد می کنیم سبب ایجاد احساسات و ارتعاشات خواهند شد و

قدرت ذهن

همانطور که می دانید ارتعاشات و انرژی های شما توسط قانون جذب به معادل فیزیکی و تجربی در خواهند آمد. اگر افکار و اندیشه هایی نیک، زیبا، خوش بینانه و مثبت به ذهن وارد کنیم ارتعاش ایجاد شده مثبت خواهد بود و از همین جنس را وارد زندگی مان خواهیم کرد. یعنی اتفاقات و رویدادهایی که نیکی ها و زیبایی های بیشتری را وارد زندگی مان می کنند را مشاهده خواهیم کرد و برعکس اگر ذهنیات و افکار ما منفی، نازیبا و بدبینانه باشند آنچه برای ما اتفاق می افتد از همین دست موارد منفی بیشتر و ناخوشایندتر خواهد بود.

ذهن شما واقعیات زندگیتان را رقم می زند. این گزافه گویی و یا اغراق نیست بلکه عین واقعیت است. آنچه شما به عنوان افکار به ذهن خود  فرا می خوانید به زندگیتان وارد می شود. ذهن شما بستر و زمین حاصلخیزی است که هر آنچه در آن بکارید و پرورش دهید در نهایت درو می کنید. اگر می خواهید از قدرت ذهن به نفع خودتان بهر ه ببرید باید آن را جهت دهی و مدیریت کنید.

چنانچه بذر ناامیدی، عدم شایستگی و ناشادی در ذهنتان بکارید  چیزی جز ناامیدی، شکست و غم و اندوه نصیبتان نخواهد شد. اگر می خواهید موفق، خوشبخت و شادمان باشید باید افکاری اینچنین داشته باشید. تا ذهنیات خود را عوض نکنید نمی توانید شرایط زندگیتان را عوض کنید.

ذهن فرار و گریزپا است. هر دم به جایی می رود و کار شما این است که او را از بیراهه و آن مکانهایی که دوست ندارید بگیرید و به راه بیاورید. باید بتوانید آرامش کنید و سربه راه وگرنه اگر رهایش کنید سر از ناکجا آباد در می آورد. و شما را هم با خودش به آنجا ها می برد. ذهن نه دوست شماست و نه دشمن شما. بستگی به شما دارد که او را دوست خود و زندگیتان کنید و یا دشمن.

از ذهن خود مراقبت کنید و این قدرت و نعمت فوق العاده را هرز ندهید. اجازه ندهید هر چیزی از بیرون وارد دنیای پاک و زیبای درون شما شود و شما را مطیع خود کند. شما باید فرمانروایی کنید و ذهن تان را به خدمت خود درآورید تا بتوانید از قدرت بی نهایت آن بهره مند گردید.

برای مراقبت و مدیریت ذهن خود

  • به چیزهای خوب فکر کنید

  • حرفهای خوب بشنوید

  • چیزهای خوب را ببینید

  • کارهای خوب انجام دهید

اگر بتوانید این چهار کار را به خوبی انجام دهید آن وقت می توانید بر ذهنتان مسلط شوید. آنگاه آنچه در زندگیتان به وقوع می پیوندد اتفاقات خوشایند و زیبا خواهد بود که شما را در جهت اهداف و خواسته های تان پیش خواهد برد. تمرکز بر انرژی مثبت سبب می شود تا قانون جذب وقایع مثبت را برایتان خلق کند. پرهیزکای و تزکیه و تهذیب نفس به صورت خودآگاهانه می تواند ذهن را منضبط و خالص، آرام و متمرکز کند. هر چه بیشتر به خودتان آگاه باشید بیشتر می توانید از ذهن خود مراقبت کنید. تعمق و تفکر برای خودشناسی چیزی است که همۀ ما به آن نیاز داریم تا بتوانیم با اقتدار بیشتری رفتار کنیم. ذهن خود را بر روی خواسته های نیک و متعالی خود متمرکز کنید آن وقت مطمئن باشید که دیر یا زود محقق خواهد شد

ذهنتان را در جهت خلق زندگی زیبا و جهانی زیباتر برای خودتان و دیگران به خدمت بگیرید.

مهرورز، موفق و ماندگار باشید

نویسنده: آرزو نصرتی

 

 

دانلود رایگان کتاب فوق‌العادۀ کلید طلایی قانون جذب
این کتاب هدیه‌ای ویژه برای شماست. قانون جذب حقیقی را در این کتاب بخوانید.
شما خواهید آموخت که چطور رؤیاها و اهداف بزرگ زندگیتان را بیافرینید. شما می‌توانید آنچه آرزو می‌کنید و مشتاق به دست آوردنش هستید را با مطالعه این کتاب جذب و وارد زندگی خود کنید.
ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند
عضویت در خبرنامه دوستان