خوشبختی چیست

خوشبختی چیست؟خوشبختی یعنی

خوشبختی چیست؟ خوشبختی یعنی

خوشبختی چیست؟ خوشبختی یعنی چه؟  خوشبختی کیفیتی است که همۀ ما خواهانش هستیم و گاهی در پی یافتن آن راههایی دور و دراز می پیماییم تا به دستش بیاوریم. چه بسا افرادی که یک عمر می دوند تا به خوشبختی برسند و در نهایت با ناکامی در دستیابی به آن دنیا را ترک می کنند.  شاید از سرناراحتی و دلسوزی با خودتان بگویید لعنت به این خوشبختی که  عده ای را آرزو به دل می گذارد و می رود. فکر نکنید که خوشبختی و یا دنیا دشمن  این افراد است و یا احتمالاٌ خداوند برایشان نخواسته و روزی و تقدیرشان این بوده که ناکام و ناخوشبخت از دنیا بروند. حقیقت این است که هیچ کس جز خود ما مسئول و مایۀ عدم خوشبختی مان نیست و نخواهد بود. خواه بپذیریم و خواه به مخالفت برآییم.

خوشبختی در معنای عام و در اذهان نشسته اش به دست آوردن خواسته و زندگیِ بر وفق مراد است. شاید در تفسیر خوشبختی این گفته شود که ممکن است این کیفیت برای اشخاص کمی متفاوت باشد. یکی داشتن پول و مال و ثروت ، مادی را خوشبختی خود می داند و دیگری ازدواج با فرد دلخواهش . اما به طور خلاصه و کلی خوشبختی را داشتن رفاه، موفقیت، آرامش، ثروت، آسایش و حصول خواسته ها، اهداف و آروزهای فردی برای کسب شادمانی و لذت می دانند.خوشبختی

متأسفانه اکثر ما در جای حقیقی اش به دنبال خوشبختی نیستیم، ما بی امان در دنیای بیرون در پی این مفهوم و کیفیت از زندگی  هستیم. گمان می کنیم باید فلان حقوق ماهیانه را بگیریم تا خوشبخت شویم، به مسافرتهای آن چنانی برویم تا خوشبخت شویم، ماشین آخرین مدل، خانه ای بزرگ، به دست آوردن فلان موقعیت اجتماعی و ثروتی ناتمام داشته باشیم تا از نظر خودمان خوشبخت باشیم، اما آیا واقعاً خوشبختی در ماشین، خانه، ازدواج با فرد مورد علاقه، کارخانه، شرکت، و پول است. به راستی همین ابزارها ما را به طور صد در صد خوشبخت می کنند؟

هر کسی ممکن است با ذهنیت خاص خودش جوابی به این سؤال بدهد؟ اما حقیقت این است که افراد بسیار زیادی وجود دارند که خانه، ماشین، شرکت، شهرت و ثروت دارند و اتفاقاً همسر مورد علاقه شان که روزی تمام خوشبختی خود را ازدواج با او می دانستند دارند اما بازهم خوشبخت نیستند. به نظرتان عجیب نیست؟!

به هیچ عنوان قصد ندارم بگویم که امکانات، رفاه، ثروت و داشتن همسری که عاشقش هستید باعث خوشبختی شما نمی شود؛ چه بسا تمامی این اتفاقات می توانند شادمانی، خرسندی، رضایت خاطر برای شما داشته باشند زیرا داشتن زیباییها و نعمتها و برخورداری از آنها نیاز ضروری هرشخصی هستند اما به شرط اینکه شما با خودتان هماهنگ  و از درون شادمان، عاشق، آرام و خشنود باشید.

درونی که ناآرام و ناهماهنگ است و درونی که آرامش ندارد نمی تواند با هیچ چیز دیگری سعادتمند و خوشبخت شود. تا زمانی که خوشبختی و شادمانی تان را به ابزارهای بیرونی ربط دهید و در خانه، ماشین، دلار، شهرت و در چیزهای دیگری که خارج از وجودتان جلوه نمایی می کنند وابسته بدانید، با هر بالا و پایین آمدن دلار خوشبختی شما هم به همان سرعت بالا و پایین می شود و هر لحظه ممکن است باور خود به زندگی و زنده ماندن را از دست بدهید.

خوشبختی و شادمانی شما فقط به خودتان، افکارتان و تعبیرتان بستگی دارد. فقط اندیشه ها و باور شماست که می تواند شما را از درون  به یک حالت سرخوشی، آرامش و شادی برساند. اگر اندیشه های شاد و زیبایی دارید و از بودنتان شاکر و سپاسگزارید همین حالا خوشبخت هستید. نیازی به چیزی دیگر نیست تا شادتان کند. و چنانچه باور دارید که فرد خوشبختی نیستید پس نیستید به همین سادگی و واقعی .حقیقت جالبی  وجود دارد واین است که زمانی که شما از درون و با تمام وجود خود احساس شادی و خوشبختی کرده و باور دارید که خوشبخت هستید  قوانین کیهانی و قدرتمند کائنات و نیروهای  بیرونی هم دست به دست هم می دهند تا نعمت های فوق العاده زیبایی از شادی، موفقیت، آارمش و ثروت  در زندگیتان پدیدار کنند. این را قانون جذب به شما نشان می دهد.و نکتۀ جالب اینجاست که  نیازی نیست برای به دست آوردن همۀ این چیزهای خوب خودتان را از تقلا کردن  بکشید، بلکه  همه چیز به سادگی، هماهنگی و با آرامش در زندگیتان رخ خواهد داد.

باید بدانید  موضوعات و اسباب بیرونی  فقط برای لجظه هایی گذرا می توانند شما را شاد کنند. و این شادی به آنی ممکن است عوض شود و تحت تأثیر همان ابزارهاو شرایط  محیطی قرار بگیرند.

خوشبختی  ساده است آنقدر ساده که از در دسترس بودن و سادگی آن تعجب می کنید . مشکل اینجاست که ما همواره به دنبال پیچیده گی ها هستیم تا پاسخ و خواسته هایمان را بیابیم غافل از اینکه پاسخ ها و حقیقت های ناب و فوق العاده زندگی به ساده ترین روش ممکن جلوی دیده گان مان هستند و ما که به افق های دوردست خیره شده ایم نمی توانیم آنها را ببینیم.

خوشبختی یعنی همین لحظه ای  که هستی و نفس می کشی، چه خوشبختی عظیم تر از این که فرصت حضور به تو داده شده. اگر این فرصت را نداشتی به نظرت داشتن آنهمه رؤیا و آرزو معنایی داشت. لااقل برای تو نداشت.

خوشبختی یعنی اینکه می توانی این نوشته ها را بخوانی و تفکر کنی ، به نظرت اگر چشم هایت نبودند و یا قدرت تعقل و تفکر نداشتنی می توانستی خواهان خوشبختی باشی و یا اصلا می توانستی مفهوم آن را درک کنی؟!

خوشبختی یعنی اینکه می توانیم با خدایمان حرف بزنیم حتی در حد گله گذاری هم خوب است ، به قولی کاچی به از هیچی است. خوشبختیباز هم جای بسی خوشبختی ست که می توانیم و می دانیم که این دنیا یک دفعه و تصادفاً به وجود نیامده، یعنی می شود که تصادفی کهکشانی خلق شود، تصادفی زمین به وجود بیاید، تصادفی آدمی بر روی زمین قرار بگیرد و تصادفی ما پای به این دنیا بگذاریم و تصادفی با تمامی درک و شعور مشغول نوشتن و خواندن این مقاله باشیم، پاسخ مان خیر است. به نظر شما این خوشبختی نیست ؟

شادی و خوشبختی در درون توست، جایی که خودت از بودنت ذوق می کنی و به عظمت خودت و خدایت واقف می شوی، درست همانجاست. بیرون به دنبال آن نگرد، آنچه تو می خواهی درون توست. فقط باید باورش کنی.

به قول شاعر

آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم

یار در خانه  و ما گرد جهان  می گردیم

خوشبختی و سعادتمندی در دست خودمان است. خداوند با عشق و منتهای مناعت طبع و عدالت این اختیار را به ما داده است.

به قدر کفایت دراین مقاله به خوشبختی پرداختیم،  این موضوعِ خوشایند در کتابی  مفصل و خواندنی به  رشتۀ تحریر درآورده  در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

نویسنده: آرزو نصرتی

مهرورز، موفق و ماندگار باشید

 

 

 

 

دانلود رایگان کتاب فوق‌العادۀ کلید طلایی قانون جذب
این کتاب هدیه‌ای ویژه برای شماست. قانون جذب حقیقی را در این کتاب بخوانید.
شما خواهید آموخت که چطور رؤیاها و اهداف بزرگ زندگیتان را بیافرینید. شما می‌توانید آنچه آرزو می‌کنید و مشتاق به دست آوردنش هستید را با مطالعه این کتاب جذب و وارد زندگی خود کنید.
ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند
عضویت در خبرنامه دوستان