تقویت تمرکز فکر برای جذب موفقیت و خواسته ها

تقویت تمرکز فکر برای جذب موفقیت و خواسته ها

تقویت تمرکز فکر همان کاری است که باید برای رسیدن به موفقیت و خلق اهداف و خواسته هایمان انجام دهیم. اگر می خواهیم زندگی همراه با هماهنگی و آرامش را تجربه کنیم مهار فکر، و کنترل ذهن به وسیلۀ تمرکز افکارمان را باید بیاموزیم تا در مسیر جذب و خلق خواسته ها و رؤیاهایمان قرار بگیریم.

همانطور که در مقالۀ تمرکز فکر چیست به بیان معنای تمرکز و لزوم آن برای نظم درونی و بیرونی و همیچنین دستیابی به اهداف پرداختیم. در اینجا می خواهیم به تقویت تمرکز فکر و ضرورت این کار برای به دست آوردن آنچه مطلوب ما ست بپردازیم.

 حال که می خواهیم از قدرت ذهن و خاصیت خلق کنندگی افکارمان به نفع خود بهره مند گردیم باید یاد بگیریم که چگونه افکارمان تقویت تمرکز فکر برای جذب موفقیت و خواسته ها را متمرکز کنیم. و باور داشته باشیم که توانایی این کار را نیز داریم.

اغلب فکر می کنیم که تمرکز کردن کار سخت و پیچیده ای است و مخصوص افرادی که سیر و سلوک خاصی را در پیش گرفته اند مثل یوگی ها، مرتاض ها و غیره می باشد. اما حقیقت این است که هر کسی می تواند تمرکز کند و این مهارت را در خود پرورش دهد.

همانظور که شروع هر کاری نسبتاً سخت است و می گویند اولین قدم را که برداری یعنی نصف راه را رفته ای در این جا همین موضوع صدق می کند. شروع تفکر کار ساده ای نیست. و اصلاً هم جای نگرانی ندارد. در ابتدای کار وقتی می خواهید افکار گریزپا را منضبط کنید به شدت با شما به مخالفت بر خواهند خواست و کارشکنی هایی را آغاز خواهند کرد ما در صورت مداومت و استمرار ذهن مهارگسیخته کم کم رام و آرام می شود و می داند که چاره ای جز اطاعت و فرمانبرداری ندارد.

تقویت تمرکز فکر و جذب آنچه می‌خواهید

همانطور که در مقالۀ قانون جذب چیست بیان کردیم که توجه و تمرکز بر روی یک فکر و اندیشه باعث می شود که آن را جذب و وارد زندگی خود کنیم. افکار متمرکز شده سبب ایجاد ارتعاشاتی می شود که در اثر تکرار به حد و آستانه ای خواهد رسید که قانون جذب را به تکاپو و حرکت وا می دارد تا  آن ارتعاشات را  به معادل فیزیکی و مادی خود تبدیل کند.

چنانچه بخواهیم خواسته ای را در زندگیمان پدیدار کنیم باید بتوانیم روی آن خواسته تمرکز داشته باشیم و مهمترین چیزی که می تواند به ما کمک کند تا با سهولت بیشتری به این کار بپردازیم این است که به موضوع مورد تمرکز مشتاق باشیم.

قانون جذب می گوید که شما به هرچه تمرکز و توجه کنید به همان سمت و سو هدایت می شوید و در نهایت از همان موضوع را جذب می کنید. حالا که می دانیم چقدر این موضوع علی الخصوص برای قانون جذب مهم است و شوخی بردار هم نیست وقتش رسیده به این بپردازیم که چگونه و از چه طریقی می توان قدرت تمرکز را در خود پرورش داد.

چند راهکار مؤثر برای تقویت تمرکز فکر

  • برای تقویت تمرکز فکر مشتاق باشید

همه می دانیم که  انجام  دادن کار هایی که مورد علاقه ما هستند لذت بخش است. اشتیاق در اموری که به آن می پردازیم عاملی است که سبب می شود تا آن را به راحتی و بهترین نحو به انجام برسانیم. از درس خواندن گرفته تا انجام پروژه های بزرگ اگر ما آن را دوست داشته باشیم با تمرکزی طبیعی بر روی آن بهترین بهره وری و نتیجه را به دست می آید؛ حتی اگر ساعتها به کار بپردازیم نه خسته می شویم و نه شاکی. بلکه لذت هم می بریم . اما انجام دادن راحت ترین کاری که برخلاف میل و رغبت ما باشد می تواند برایمان خسته کننده و عذاب آور باشد.

زمانی که اشتیاق کافی داشته باشیم تمرکز بیشتر و قویتر می شود و به طور طبیعی و بدون تلاش و تقلا اتفاق می افتد. مثل اوقاتی که فیلم مورد علاقۀ مان را می بینیم. ما آنقدر تمام حواس و تمرکزمان را متوجه فیلم می کنیم که گاهی اوقات وقتی صدایمان می زنند نمی شنویم و اتفاقات دور و برمان را متوجه نخواهیم شد.

من خودم به شخصه هر زمان که بر روی کاری تمرکز می کنم آنقدر در آن غرق می شوم که نه چیزی می شنوم و نه چیزی به غیر از آن کار می بینم. خیلی از اوقات زمانی که کتاب می خوانم این اتفاق می افتد حتی اگر صدایم بزنند نمی شنوم و این گاهی در گذشته سبب دلخوری اعضای خانواده ام می شد.اما حالا دیگر خانوادۀ عزیزم می دانند که وقتی من به موضوعی فکر می کنم و یا در حال کتاب خواندن هستم کاری به کارم نداشته باشند گرچه ممکن است همچنان راضی نباشند با این حال می توانند مرا درک کنند و من هم از آنها سپاسگزار هستم. اشتیاق و علاقه مندی شما می تواند به صورت خودجوش تمرکز فکر و ذهن را موجب می شود.

اشتیاق تمرکز شما را بالا می برد. پس مشتاق باشید.

  • خودتان را باور داشته باشید

در هر زمینه ای که شما بخواهید موفق بشوید باید خودتان را باور کنید. در مقاله ای با نام قدرت باور در سایت به این موضوع پرداختیم. باور شما شرایط زندگی تان را می سازد. اگر به خودتان اطمینان و باور نداشته باشید که می توانید مهارت تمرکز فکر را در خودتان قدرتمند کنید و فکر می کنید ضعیف و ناتوان هستید بدون شک این حقیقت  خواهد داشت و اینچنین می شود.

باور کنید که می توانید ذهنی متمرکز و افکاری هدایت شده به سمت موفقیت و خواسته هایتان داشته تقویت تمرکز فکرباشید تا به این ترتیب آنچه را می خواهید در زندگیتان خلق کنید. این مهارت را همه می توانیم کسب کنیم. پس نگران  نباشید. حتی اگر روزهای اول تمرکز کردن برایتان سخت است با آرامش و جدیت ادامه دهید و ناامید نشوید. مطمئن باشید که نیازی نیست که مرتاض باشید تا بتوانید با تمرکز فکرتان روی میخها بخوابید و یا در هوا پرواز کنید. و گمان هم نکنید که فقط انجام این کارهای عجیب و غریب نشان دهندۀ قدرت تمرکز است.

به خودتان سخت نگیرید و موضوع را غیر طبیعی و محیر العقول نکنید. این را گفتم برای اینکه از افرادی شنیده ام که این ها را می گویند پس به نظرم مفید دانستم این موضوع را بیان کنم تا اگر شما محدودیتی برای انجام این کار احساس می کنید از آن رها شوید و شاید هم برای خودم موضوع را موکد تر و مطمئن تر سازم.

به هر حال به خودتان اعتماد کنید بدون استرس و نگرانی به هدفتان که همان تقویت تمرکز فکرتان است بپردازید.

  • برای تقویت تمرکز فکر و پرورش آن ژرف اندیش باشید

در مورد موضوعی که می خواهید و دوست دارید  به صورت عمیق تأمل و تفکر کنید. سطحی نگری ما را از عمق مسائل و آگاهی باز می دارد. هر روز ۵ تا ۱۰ دقیقه را صرف تعمق و غور در موضوعی کنید که دوست دارید تا به حقیقت و کنه واقعی آن پی ببرید. این کار بصیرت تازه و عمیقی به شما می دهد و باعث می شود تا به تمام جنبه های آن واقف شده و به معنای ژرف و عمیقی دست یابید.

ژرف اندیشی باعث نظم بخشیدن به ذهن و البته تاکید بر فکری خاص می شود وقتی عمیقاً به موضوعی می پردازید افکارتان را از پراکندگی و تشتت باز می دارید و توجه شما در نقطه ای متمرکز می شود و این بسیار کمک کننده برای بالا بردن قدرت تمرکز شما ست.

  • تصویر سازی کنید تا تمرکزتان تقویت شود

تصویرسازی به شما کمک می کند تا بتوانید بیشتر بر روی موضوع متمرکز شوید. هر چقدر هم که دقیق تر و کامل تر تصویر سازی کنید درگیری حواس و درگیر کردن ذهنتان بیشتر خواهد بود. می توانید در ذهنتان یک شیء خاص را که دیده اید با تمام جزئیات ببینید و یا حتی چیزی را که  حتی ندیده اید با دقت و ظرافت در ذهن بسازید.

  • با حضور قلب و اندیشه در لحظه باشید

خیلی از ما قادر نیستیم در لحظه باشیم. یعنی همان جایی باشیم که هستیم و تماماً همان کاری انجام  دهیم که در حال انجام دادنش می باشیم. ما کتاب می خوانیم اما به مهمانی فکر می کنیم. آشپزی می کنیم و تمام فکرمان حول صحبت هایی که امروز با دوستمان داشتیم می چرخد، غذا می خوریم و به فکر اجاره های عقب افتاده ایم. برای همین هم کیفیت هیچ کدام از کارهایی که  انجام می دهیم را درک نمی کنیم و لحظه هایمان را با افکار نابسامان به ناخشنودی می کشانیم.

از امروز هر کاری که می کنید با تمام ذهن و قبلتان آن را انجام دهید. اگر آشپزی می کنید فقط آشپزی کنید و تمام فکر و ذکرتان پختن غذایتان باشد. اگر کتاب می خوانید با تمام ذهن کتاب را بخوانید و کلمات را مزه مزه کنید تا با تمام وجود با کلمات یکی شوید.

اگر غذا می خورید فقط غذا یتان را بخورید و لقمه ها را با تمام احساس و آگاهی بچشید بجویید و بچشید. آن وقت می فهمید که غذا یعنی چه؟ نگذارید استرس ها و بی قراری هایی که دارید روی غذا خوردن و سایر امورتان اثر بگذارد. هر وقت که احساس اضطرار و عجله در من پیش می آید آهنگ غذا خوردن من هم به همان نسبت سرعت می گیرد. زمانی که این را در خودم کشف کردم و به این آگاهی رسیدم تصمیم گرفتم با کند کردن سرعت غذا خوردن و فکر کردنم استرس و بی قراری خود را بهتر مدیریت کنم. یعنی وقتی با حضور قلب و آرامش غذا می خوریم ناخودآگاه سرعت دوران و رفت و آمد افکار هم در آن لحظه بسیار کمتر می شود.

هر کاری را که با حضور قلب انجام دهید شما را متمرکزتر و آرام تر می کند و صد البته که نسبت به آن کار وقوف داشته و لذت خواهید برد.

  • برای تقویت تمرکز فکرتمرین، تمرین و تمرین کنید

تمرین و ممارست در هر کاری شما را موفق و زبده خواهد کرد. چه یاد گرفتن یک زبان و یا چه تقویت تمرکز فکر هر چه بیشتر تمرین کنید مهارت بیشتری به دست می آورید و زودتر به موفقیت می رسید. برنامه ای روزانه برای خودتان به مدت ۴۰ روز بریزید و سعی کنید هر روز به مدت ۱۰ دقیقه به تمرین بپردازید. بعد از چهل روز پیشرفت فوق العاده خود را جشن خواهید گرفت.

تمرکز فکر را در خودتان پرورش داده و قدرتمند سازید تا بتوانید به افکار و قدرت ذهنتان را در جهت جذب موفقیت و خواسته هایتان مدیریت و هدایت کنید.

نویسنده :آرزو نصرتی

مهرورز، موفق و ماندگار باشید

 

 

 

 

 

 

نظرات

دانلود رایگان کتاب فوق‌العادۀ کلید طلایی قانون جذب
این کتاب هدیه‌ای ویژه برای شماست. قانون جذب حقیقی را در این کتاب بخوانید.
شما خواهید آموخت که چطور رؤیاها و اهداف بزرگ زندگیتان را بیافرینید. شما می‌توانید آنچه آرزو می‌کنید و مشتاق به دست آوردنش هستید را با مطالعه این کتاب جذب و وارد زندگی خود کنید.
ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند
عضویت در خبرنامه دوستان